Nové kontakty, kde naleznete další moje věci:
nebo sledujte facebook:

Budiž světlo

17. dubna 2012 v 22:18 | a. |  téma týdne
Asi si nedokážu představit život bez světla. Bez toho aniž by se střídal den s nocí, bez toho, abych mohla o půlnoci vyjídat lednici, protože kdyby nesvítila, co bych si počala??
Myslím, že každý si dovede představit situaci, kdy mu světlo přišlo náramně vhod, když ho vykrádali a on si na ně posvítil, když mával baterkou u silnice, aby mu někdo pomohl, když se pokoušel navodit romantickou atmosféru nebo když prostě a jednoduše chtěl vědět, kam tím autem vlastně jede.
Už jsme si na to zvykli, ani nám nepřijde na mysl, že to není taková samozřejmost. Ne nadarmo si hollywoodské star kupují lampy, aby se cítili lépe, aby nebyli tolik ve stresu. Miliony lidí tráví své dovolené u moře a koupají se v lázni světla, jen aby relaxovali.
Ale bylo tomu tak vždycky?
Nemůžu si pomoct, ale dřív světlo, za úplné tmy znamenalo život. Světlo a teplo. Představuju si ty neandrtálce, jak se choulí v jeskyni, mají hlídku a mohou napínat oči jakkoli jen chtějí, ale pokud je nebe zamračené a nesvítí měsíc ani jediná hvězda, pak nemusí vidět predátora, který se chystá zaútočit.
Pro ně světlo znamenalo život. Obranu. Něco, čím se odlišili, čím byli výjimeční.
A dnes?
Ani si neuvědomujeme, jak moc jsme na něm závislý, dokud nám nevypadnou pojistky a my netápeme ztichlým temným domem, ve kterém nám nic nehrozí a i přesto máme husí kůži. Dnes? Můžeme si stokrát říkat, jací jsme hrdinové a že se nebojíme tmy ani stínů, můžeme se vysmívat dětem, které mají pod postelí příšery, ale není právě ta tma naše příšera?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 18. dubna 2012 v 10:58 | Reagovat

Máš totální pravdu-tma je náš největší nepřítel, v noci se dějí nejhroznější věci a probouzí se ta všelijaká havěť. Bez světla jsme jednoduše bezmocní vystrašení mravenci ve světě mravenečníků. A je jen na nás, jestli nás polapí. Nádherný článek, dávám 5 hvězdiček.

2 Michal Ernat Michal Ernat | Web | 18. dubna 2012 v 18:36 | Reagovat

Díky za pěkný článek. I obrázek v záhlaví se mi líbí... díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama