Nové kontakty, kde naleznete další moje věci:
nebo sledujte facebook:

svoboda slova

3. dubna 2012 v 23:28 | a. |  téma týdne
Když jsem nad tím přemýšlela, hned mi naskočil spíš historický význam. To, že se dřív nesmělo říkat, co jsme si opravdu mysleli, že se pálili knížky, které se někomu z nějakého důvodu nelíbili, že se zavírali lidé, jen proto že se jim nelíbilo něco v politice a nebáli se to říct. Dnes to není takové, jako dřív, pokud má člověk dost rozumu, dokáže provokovat, aniž by se tím odsoudil do vězení, dokáže volit slova tak, aby vzbudil zájem, tam kde chce, ale nepřehnal míru.
Obdivuji lidi, co to dokážou, co když vidí problém tak na něj poukážou, nebojí se možných následků pro sebe, chtějí něco zlepšit pro nás ostatní, co nadáváme potichu doma.
Jak jsem řekla, tohle mě napadlo jako první a možná nejsem jediná, komu to vtloukali ve škole do hlavy, ale musím se přiznat, že nejsem zrovna rebelující řečník, ani odvážný novinář. Jsem spíš duše, trpící potichu.
Pro mě svoboda slova znamená něco jiného. Pro mě osobně je to možnost, že mohu psát. Když píšu, neschovávám se za žádná gesta ani společenské zvyklosti, netvářím se tak, jak se ode mě očekává, jsem to já. Odkrývám své myšlenky, buduji nové světy, nové postavy, stavím nový život a to mě naplňuje, jako nic jiného na světě. Nedokážu si představit, že by mi to někdo zakázal, že by řekl, ty psát nemůžeš, jsi přece holka! Nebo, ty psát nemůžeš, to co píšeš, jsou blbosti! Nebo že by mi někdo řekl, co přesně mám psát. Že se teď hodí psát o tom, že se narodila nová kráva a že je celá hnědá.
Ano, vlastně jsem se stejně vrátila k tomu, že v historii to tak bylo, že bych tam žít nemohla a kdo ví, kdyby mi zakázali psát, možná bych se i postavila na bednu od banánů na náměstí a křičela ze všech sil: "Nechte mě psát, co chci! Nechte mě říkat, co si myslím!" kdo ví, třeba je ve mně ukrytý rebel, ale jsem ráda, že ho nemusím probouzet, protože mi zatím nikdo nedokázal zabránit, abych pokračovala v tom, co dělám a co mě baví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Ernat Michal Ernat | Web | 4. dubna 2012 v 15:37 | Reagovat

A i kdyby, holky mohou dělat spousty jiných věcí. Každý má své ....
Pěkný článek i blog, díky :)

2 edithhola edithhola | E-mail | Web | 6. dubna 2012 v 18:09 | Reagovat

[1]: Dobře se to čte. Vyznání psanému slovu je moc hezké. Dávám Tě do žebříčku k TT.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama